W Poniedziałek 1 kwietnia, Sekretarz Gabinetu Yoshihide Suga na konferencji medialnej podniósł tablicę z napisanymi na niej znakami Kanji: 令和 (令 – rei, 和 – wa), tym samym oznajmiając, iż od 1 maja 2019 r. – w dniu intronizacji Księcia Korony Naruhito, oficjalnie rozpocznie się nowa era w Japonii – Era Reiwa.
Obecna Era Heisei rozpoczęła się 8 stycznia 1989 r., dzień po śmierci cesarza Ery Showa, i zakończy się dokładnie 30 kwietnia 2019 roku, kiedy abdykuje obecny Cesarz Akihito (ojciec Naruhito). Po raz pierwszy od ponad 200 lat tron cesarski oddawany jest za życia cesarza.
Nazwa nadchodzącej ery została zaczerpnięta ze wstępu do 32 pieśni o tematyce japońskiej śliwy “ume”, zawartych w najstarszej istniejącej antologii poezji japońskiej Man’yoshu (dosłownie Dziesięć tysięcy liści). Fragment pieśni, który zainspirował pomysłodawców nazwy nowej ery “Reiwa” mówi o nadziei, którą czuje się wczesną wiosną, kiedy ciepły powiew niesie ze sobą przyjemny zapach śliwkowych kwiatów.
Słowo “Reiwa” 令和 zostało wytłumaczone przez Premiera Japonii Shinzo Abe, jako “pomyślny pokój” albo też “pomyślna harmonia”. Ponadto, ma on nadzieję, że dzięki zaczerpnięciu nazwy ery ze starożytnej literatury japońskiej, historia kraju, tradycja, kultura i przyroda zostaną przekazane przyszłym pokoleniom.
Ciekawostką jest to, iż Reiwa jest 248. nazwą ery panowania, ale dopiero piątą wprowadzoną w myśl nowej zasady (stosunkowo nowej, bo stosowanej od 1868 roku): “Jeden cesarz – jedna nazwa ery”. Co więcej, „Reiwa” to pierwsza nazwa ery, która zawiera znak 令 „rei”. Z kolei drugie kanji 和, „wa”, na przestrzeni lat było użyte już 19 razy (np. w erach: „Showa” 昭和 czy też „Wado” 和銅).