Złoty Tydzień - ゴールデンウィーク

 

Golden week - ゴールデンウィーク

Złoty Tydzień to nagromadzenie czterech świąt państwowych w ciągu siedmiu dni z końcem kwietnia a początkiem maja.
W zależności od danego roku i w połączeniu z  dobrze rozmieszczonymi weekendami staje się jednym z najbardziej popularnych sezonów wakacyjnych w Japonii. Mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z rzadkich tygodniowych wakacji co skłania firmy do zamknięcia. Miliony Japończyków wybiera się w podróż po swoim kraju, dlatego okres ten jest najbardziej gorączkowy, zatłoczony i ruchliwy. Ceny lotów, hoteli drastycznie wzrastają, a w pociągach autobusach lub najbardziej popularnych miejscach występują godzinne kolejki do wejścia lub brak miejsc.
 

Święta składające się na Złoty Tydzień:
  • 29 kwietnia - 昭和の日 Shōwa Day (Dzień Shōwa) - Pierwszy dzień Złotego Tygodnia. Pierwotnie 29 kwietnia obchodzono jako Tenno Tanjoubi (天皇 誕生 日) - święto państwowe przypisane urodzinom cesarza Hirohito, który panował w latach 1926-1989 w erze Shōwa. Po jego śmierci oficjalnym celem święta, jest zachęcenie do publicznej refleksji na temat burzliwych 63 lat jego panowania.
     

  •  3 maj - 憲法記念日  Constitutional Memorial Day (Dzień Konstytucji) - Jak sama nazwa wskazuje, jest to dzień poświęcony refleksji nad początkiem demokracji w Japonii, tego dnia w 1947 r. Weszła w życie nowa powojenna konstytucja. Przed ogłoszeniem “powojennej konstytucji”, cesarz Japonii był najwyższym przywódcą i był uważany za bezpośredniego potomka Amaterasu, bogini słońca w religii Shinto. Nowa konstytucja nazwała cesarza „symbolem państwa i jedności narodu”. Rola cesarza jako głowy państwa stała się ceremonialna, a premier został szefem rządu. 
     

  • 4 maj - みどりの日 Greenery Day (Dzień Zieleni) To dzień, w którym można celebrować przyrodę i okazywać uznanie roślinom. Święto faktycznie zaczęło się w 1989 r. i do 2006 r. był obchodzony 29 kwietnia, w urodziny byłego cesarza Shōwa, który zasłynął z wielkiej  miłości do roślin i przyrodę. Zanim został ogłoszony Dniem Zieleni, 4 maja był świętem narodowym ze względu na prawo - ogłaszające dzień, który przypada między dwoma świętami narodowymi, świętem narodowym.
     

  • 5 maja - こどもの日 Children’s Day (Dzień Dziecka) - W tym dniu obchodzony jest Festiwal Chłopców (Tango no Sekku). Rodziny modlą się o zdrowie i przyszły sukces swoich synów, wieszając na masztach cylindryczne flagi w kształcie karpia zwane koinobori  oraz wystawiając lalki samurajskie, symbolizujące siłę, moc i sukces w życiu. Istnieją również specjalne potrawy, które przygotowuje się na to święto:
    - kashiwa mochi to tradycyjne japońskie ciasto ryżowe z nadzieniem z czerwonej pasty fasolowej owiniętym liściem dębu,
    - chimaki to japońska kluska wykonana z różnych składników, zawinięta w liść bambusa, banana lub trzciny i gotowana na parze. 
     

W tym roku (2020) Złoty Tydzień, przebiega w czasie stanu wyjątkowego ogłoszonego z powodu pandemii koronawirusa, który na razie obowiązuje do 6 maja, możliwe że zostanie przedłużony. Władze kraju apelują, aby spędzić 12 wolnych dni w domu – „stay home”!

- Premier Japonii Shinzō Abe zwrócił się do obywateli aby powstrzymali się od wychodzenia z domu i do współpracy w celu ograniczenia osobistych kontaktów do 80% w czasie tego wakacyjnego okresu.  

- Gubernator Tokio Yuriko Koike nazwała tegoroczny Złoty Tydzień  – „Stay Home Week To Save Lives”. Podkreśliła, że walka z koronawirusem w dużej mierze polega na ograniczeniu kontaktów i przestrzeganiu dystansowania społecznego. 
 

Okres Złotego Tygodnia oraz cały maj jest w Japonii jednym z najpiękniejszych miesięcy na podróżowanie.  Niemniej jednak w tym roku pozostańmy solidarnie w domu.

#stay home

 

アグニエシュカ