To wielki dzień dla japońskiej nauki - profesor Masaki Kashiwara z Uniwersytetu w Kioto jako pierwszy Japończyk w historii został laureatem Nagrody Abela, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie matematyki, często nazywanego "matematycznym Noblem"!
Ponad 50 lat przełomowych badań
Profesor Kashiwara, obecnie 78-letni specjalista z Instytutu Badań Matematycznych Uniwersytetu w Kioto, został wyróżniony za swoje przełomowe prace w dziedzinie analizy algebraicznej, w szczególności za rozwój teorii tzw. D-modułów. Jego badania przez ponad pół wieku wytyczały nowe ścieżki w matematyce i miały ogromny wpływ na rozwój tej nauki na całym świecie.
Nagroda Abela - matematyczny odpowiednik Nobla
Nagroda Abela została ustanowiona przez rząd Norwegii i przyznawana jest przez Norweską Akademię Nauk i Literatury matematykom, których prace wniosły znaczący wkład w rozwój dziedziny. Wraz z "Nagrodą Fieldsa" dla młodych matematyków, uznawana jest za najważniejsze wyróżnienie w świecie matematyki.
Tegoroczna uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 20 maja na Uniwersytecie w Oslo.
To nie pierwsze wielkie wyróżnienie dla profesora Kashiwary. W 2018 roku został laureatem prestiżowej Nagrody Kioto, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w nauce i sztuce, oraz zdobył Nagrodę Chana, międzynarodowe wyróżnienie dla wybitnych matematyków.
Sukces profesora Masakiego Kashiwary to nie tylko zasłużone uhonorowanie jego życiowego dorobku, ale również wielka duma dla japońskiej nauki i inspiracja dla młodych badaczy na całym świecie.
Źródło artykułu: NHK News